Unit price information in supermarkets

The provision of prescribed product quantities enable supermarket shoppers to discriminate intelligently between competing goods of different shapes and sizes.

It is argued that as a measure of a consumer's understanding of unit pricing, comprehension is richer in content and thus reveals more information compared to awareness.

[10] As products have become qualitatively diverse, comprising various ply constructions, densities and concentrations, consumer awareness and usage of unit price information continues to hold academic interest.

[8] Accordingly, the time spent determining the most economic purchase is condensed substantially,[1] errors in product price comparisons are significantly reduced,[13] and importantly, lower grocery shopping expenditure is attained.

[14] Research indicates that when consumers are educated about unit pricing they can show around 17-18% savings in shopping expenditure, but that this can often drop back somewhat across time [15]

In this Norwegian grocery store, the price for a bottle of ketchup is displayed in terms of the price paid per package (64.90 kr ) and the price paid per kilogram (111.90 kr). this allows customers to know how much they will pay and to quickly compare products that have different sizes of packages.
Example of unit pricing formats used in supermarkets.